OPOLE - oportal.pl

...Opolski Portal Informacyjny

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Galeria Solaris - informacje

Email Drukuj PDF

wmurowanie-kamienia-wegielnego-nowego-centrumsolaris-center-w-opolu
Wmurowanie kamienia węgielnego nowego centrum - Solaris Center w Opolu
29 XI 2007, 14:40:36
Już w przyszłym roku w samym centrum Opola, przy placu Kopernika, otwarte zostanie nowoczesne centrum handlowo-usługowe Solaris Center. W środę 28 listopada odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego.

Solaris centerInwestor – Irlandzka Grupa Inwestycyjna (IGI), przy bliskiej współpracy z władzami miejskimi, opracowała niezwykle funkcjonalną koncepcję nowej przestrzeni miejskiej, łączącej aspekty komercyjne i społeczne.Solaris Center będzie miało ok. 19.500 m kw. powierzchni handlowej. Otworzy się tu ok. 100 sklepów i restauracji. Komercjalizacja inwestycji: ok. 85 proc. Wartość inwestycji: ok. 50 mln euro.

Koncepcja architektoniczna centrum powstała w prestiżowej polsko-niemieckiej pracowni J.S.K. Architekci, która w październiku zwyciężyła w konkursie na projekt stadionu na Euro 2012 we Wrocławiu. Celem inwestora, władz miejskich i projektanta było optymalne dostosowanie nowej inwestycji do istniejącej struktury architektonicznej, przy pełnym zachowaniu harmonii z istniejącymi obiektami i urokiem centrum Opola.


Solaris centerUnikalna architektura obiektu łączy walory nowoczesnej przestrzeni miejskiej, obejmującej strefy handlowe i rekreacyjne, z istniejącymi elementami i formami architektury miejskiej. Projekt centrum integruje funkcjonujący multipleks kinowy z pasażami handlowymi i ogródkami restauracyjnymi, co – zgodnie z wizją architektoniczną – stworzy unikalny układ urbanistyczny, harmonijnie wpisujący się w otoczenie. Zastosowane materiały i detale architektoniczne stworzą wrażenie ciągłości między bryłą nowego obiektu a istniejącą zabudową. Intencją inwestora było poszanowanie lokalnej tradycji i atmosfery miejsca. Rewitalizacja centralnej przestrzeni Opola nie naruszy istniejącej tkanki architektonicznej; przeciwnie – stanowić będzie twórcze jej rozwinięcie i dopełnienie. Z tych powodów projekt będzie dopasowany do otoczenia (starych kamieniczek otaczających Plac Kopernika, jak również Uniwersytetu Opolskiego, bezpośrednio sąsiadującego z centrum).

Przy budowie Solaris Center zostaną użyte wysokiej jakości materiały wykończeniowe, które połączą tradycję (np. cegła klinkierowa) z nowoczesnością (np. efektowne przeszklenia i duże witryny od strony deptaku). Wewnątrz zaplanowano także efektowną fontannę oraz 4 panoramiczne windy.

Solaris centerCałe centrum będzie bardzo dobrze skomunikowane. Do galerii prowadzić będą trzy główne wejścia: od strony pl. Kopernika, od ul. Oleskiej i od ul. Żeromskiego, gdzie teraz znajduje się wejście do kina. W chwili obecnej trwa przebudowa dróg wokół centrum. Na styku ulic Oleskiej i Żeromskiego powstaje bezkolizyjne rondo. Ulica Sienkiewicza zostanie wyłączona z ruchu i stanie się miejscem spacerowym. Padraic Coll – prezes zarządu: Chcemy, aby Solaris Center stał się wizytówką Opola, był miejscem tętniącym życiem, nie tylko w znaczeniu handlowym, ale przede wszystkim społecznym. Dlatego angażując się w tą inwestycję założyliśmy, że finalna koncepcja będzie wspólnym przedsięwzięciem inwestora i władz lokalnych. Połączenie funkcjonalnych aspektów obiektu ze społecznymi i kulturowymi funkcjami centrum sprawi, że Solaris aspirować będzie do miana centralnego punktu na mapie Opola. Miejsca przyjaznego i lubianego przez mieszkańców. Będzie to przestrzeń ekskluzywna, w której, oprócz sklepów, znajdzie się również fitness klub Gymnasion oraz istniejące kino.

SOLARIS CENTER – DANE
Lokalizacja: Opole, Plac Kopernika
Powierzchnia komercyjna: 19 500 m kw.
Ilość sklepów: ok. 100 sklepów, restauracji i punktów usługowych
Najwięksi najemcy i pow.: Alma (2200 m. kw.); Zara (1600 m kw.) Euro TV (1300 m kw.)
Struktura obiektu:
- poziomy -1, 1 oraz 2 – galeria handlowa
- poziom 3”– kawiarnie, restauracja, centrum sportowo-rekreacyjne
- parking: 400 miejsc
Wartość prac wyburzeniowych: 2,5 mln zł
Wartość inwestycji: ok. 50 mln euro

Solaris centerInwestorem jest Irlandzka Grupa Inwestycyjna (IGI) wraz z Irlandzką Grupą Deweloperską (IGD). Jest to prężna grupa inwestorska z kapitałem irlandzkim, działającaw sektorze nieruchomości komercyjnych, mieszkaniowych, biurowych oraz obiektów hotelowych. Łączna wartość realizowanych transakcji szacowana jest na 1 miliard euro. IGI współpracuje bezpośrednio z siostrzaną firmą doradczą Keyinvest – ekspertem do spraw nieruchomości, działającym na polskim rynku od 2001 r.

Autorem kompleksowej koncepcji architektonicznej Solaris Center jest biuro projektowe J.S.K. Architekci – zespół 50 polskich i międzynarodowych projektantów.
J.S.K. Architekci projektuje budynki biurowe, mieszkalne, centra handlowe, hotele i centra kongresowe. Szczególną specjalnością J.S.K. jest projektowanie terminali lotniczych i kolejowych, terminali cargo i centrów lotniskowych oraz obiektów sportowych, w szczególności stadionów oraz aren widowiskowych.

GENERALNY WYKONAWCA
Solaris center Generalnym wykonawcą inwestycji Solaris Center jest utworzona w 1997 r. BEG Ingénierie Polska, należąca do francuskiej grupy BEG Ingénierie. Jako filia BEG Ingénierie w Polsce, prowadzi działalność w zakresie projektowania i realizacji centrów handlowych, obiektów przemysłowych, magazynowych, logistycznych, produkcyjnych, biurowych jak również obiektów użyteczności publicznej. BEG Ingénierie Polska oferuje współpracę w trzech formach, tj.: zastępstwa inwestycyjnego, generalnego wykonawstwa, wykonawstwa „pod klucz”.

Źródło: galeriehandlowe.pl